Free calculator

Price per gram calculator

Turn a bulk bag of tea, spices or coffee into a price for every pack size: cost per gram, the price that keeps your margin, and price per 100 g and per oz. The link updates as you type.

Your numbers

What you paid for the sack or bag

As weighed when it arrives

Pouch or jar and label, per pack

%

Share of the price you keep

%

Dust, spills, samples and overfill

Cost per g$0.05
Cost per 100 g$5.00
Cost per oz$1.42
Left to sell after loss980 g of 1 kg

2% loss adds $0.10 per 100 g ($4.90 to $5.00). On a 250 g pack: $0.25 more cost and $0.62 more on the price.

Cost, price and margin for each pack size
PackProduct + packPrice at 60%Per 100 gPer ozPer bagYour priceYour marginRemove
$1.85$4.63$18.52$5.2539 packs
–
$3.10$7.75$15.50$4.3919 packs
–
$5.60$14.00$14.00$3.979 packs
–
$13.10$32.75$13.10$3.713 packs
–
Presets

Prices round up to the next cent. Type what you charge now under Your price to see the margin it keeps.

How to price loose goods by the gram

Sencha, smoked paprika or a house espresso blend, the math is the same: work out what one gram really costs you, add the packaging, then set the price so your margin is left over.

  • Cost = bulk cost ÷ usable grams × pack size + pack cost
  • Price = cost ÷ (1 − target margin)

A worked example. A 1 kg bag of loose-leaf tea costs you $49. You allow 2% for loss, so you plan on 980 g, and each gram costs $49 ÷ 980 = $0.05, or $5.00 per 100 g. A stand-up pouch with a label costs $0.60. A 50 g pouch costs 50 × $0.05 + $0.60 = $3.10. To keep a 60% margin, divide by 0.40: $7.75. The bag fills 19 of those pouches. These are the calculator's starting numbers:

PackCostPrice at 60%Per 100 gPer ozPacks per bag
25 g$1.85$4.63$18.52$5.2539
50 g$3.10$7.75$15.50$4.3919
100 g$5.60$14.00$14.00$3.979
250 g$13.10$32.75$13.10$3.713

Prices round up to the next cent, so $1.85 ÷ 0.40 = $4.625 becomes $4.63.

Packaging is a cost per pack

A pouch, jar or tin costs the same whether it holds 25 g or 250 g. In the example the $0.60 pouch is almost a third of the cost of a 25 g pack and under 5% of a 250 g one. Glass jars and tins cost more than pouches, so price a spice jar and a refill bag of the same spice as separate products, each with its own pack cost.

Put everything that goes into one pack in the pack cost: the pouch or jar, the label, a desiccant or a scoop if you add one, and a per-pack amount for weighing and sealing time if you want your time paid for.

Loss: the grams you never sell

Loose goods lose weight between the bulk bag and the customer. Dust and broken leaf collect at the bottom of the sack. A pinch stays on the scale pan or in the funnel. You brew a cup or grind a sample to check a new lot. And you probably put a gram or two over on each bag so none goes out underweight.

The calculator starts at 2%, which turns a 1 kg bag into 980 sellable grams. In the example that moves the cost from $0.049 to $0.05 per gram, or $0.10 per 100 g. To find your own number, weigh the bulk bag when it arrives, add up what you packed from it, and compare. If you roast coffee, enter the roasted weight that comes out of the roaster, not the green weight that went in: beans lose water as they roast.

Price ladders: why 25 g costs more per 100 g

Look at the per 100 g column: $18.52 for a 25 g pouch, $13.10 for 250 g. The tea costs $5.00 per 100 g in every size; the pouch is what changes. Spread over 25 g, $0.60 adds $2.40 per 100 g. Spread over 250 g, it adds $0.24. Small packs need a higher price per gram just to keep the same margin.

That is also a sales tool. A 25 g pouch is an easy first order, and a customer who comes back sees that the 100 g and 250 g sizes are better value per gram. When you round to shelf prices, round up and check that the price per 100 g still falls as the pack grows.

Customers who shop in ounces? Pick oz or lb for the bulk weight and the packs, or use the ounce and pound presets. One ounce is 28.35 g and a pound is 16 oz, or 453.6 g. The per oz column puts a 4 oz bag and a 100 g bag side by side.

Decanting perfume or other liquids by the ml? The decant price calculator does the same math for vials. More on selling bulk goods in portions in the guides.

Questions

How do I calculate price per gram?

Divide what you paid by the grams you can sell. A 1 kg bag for $49 with 2% loss is $49 ÷ 980 g = $0.05 per gram, or $5.00 per 100 g. Multiply by the pack size and add the packaging to get the cost of one pack, then divide by 1 minus your margin for the price.

How do I convert a price per pound to per ounce or per gram?

A pound is 16 oz or 453.6 g. A 5 lb bag of coffee beans for $45 is $9.00 per pound, $0.5625 per ounce and about $0.0198 per gram. Enter 5 lb as the bulk weight and the calculator does the conversion for you.

What should I charge for a 50 g bag of tea?

Start from your cost, not from other shops' prices. With tea at $49 per kg, 2% loss and a $0.60 pouch, a 50 g pouch costs $3.10 and sells for $7.75 at a 60% margin. Put your own numbers in the calculator to get yours.

Why do small packs cost more per 100 g?

The pouch, jar and label cost the same for 25 g as for 250 g, so they add more per gram to a small pack. A $0.60 pouch adds $2.40 per 100 g to a 25 g pack and $0.24 per 100 g to a 250 g one.

How much loss should I allow when packing loose tea or spices?

The calculator starts at 2%. Dust, broken leaf, spills at the scale, samples you brew and the extra gram you add to each bag all count. Weigh the bulk bag when it arrives, add up what you packed once it is empty, and use the difference.

Can I mix grams and ounces?

Yes. Each pack size has its own unit, so a 100 g bag and a 4 oz bag can sit in the same table. Every row shows its price per 100 g and per oz, so you can see which one is better value.

Carboy keeps each size's stock right in Shopify as you sell from one sack, and shows the margin per size inside Shopify.